Samen kijken naar het Sinterklaasjournaal, leuk én leerzaam

Loopt alles wel goed met de Pieten? Heeft Sinterklaas alles op tijd geregeld voor pakjesavond? Vanaf half november zitten veel gezinnen weer elke avond om 18:00 uur klaar voor de avonturen van Sint en zijn Pieten op het Sinterklaasjournaal. Voor velen een vast ritueel, een gezellig moment om sámen te beleven. En dat is niet alleen leuk, maar belangrijk: ouders en opvoeders spelen namelijk een grote rol bij het mediagebruik van hun kind. Anouk Tuijnman, senior onderzoeker Digitale media & Gokken, legt uit waarom dat zo is.

Spanning en sensatie bij de afleveringen van vorig jaar

Eind vorig jaar ging het in de media vaak over het Sinterklaasjournaal. Ouders maakten zich zorgen over de spannende verhaallijn. Vooral over de aflevering waarin Sinterklaas in het ziekenhuis belandde. Sommige ouders dienden zelfs een klacht in. Twee jaar eerder was dit ook het geval bij de aflevering over de zinkende pakjesboot. Deze ouders kregen een persoonlijke reactie van de redactie van het journaal. De woordvoerder benadrukte daarbij dat het journaal niet alleen voor kinderen is, maar ook voor volwassenen.

Het Sinterklaasjournaal nodigt ouders uit om mee te kijken door ook voor hen interessante thema’s te verwerken in de verhaallijn. Zo verwijst het programma regelmatig naar actuele gebeurtenissen zodat volwassenen er ook plezier aan beleven. Juist omdat ouders een belangrijke begeleidende rol hebben. Sámen media gebruiken is een kernonderdeel van mediaopvoeding bij jonge kinderen.

En na pakjesavond?

De jaarlijkse discussie over het Sinterklaasjournaal laat zien dat ouders zich bewust zijn van de invloed van media op hun kinderen. Toch blijkt uit onderzoek dat nog veel jonge kinderen de rest van het jaar niet samen met hun ouders naar media kijken. Zo blijkt uit het Iene Miene Media onderzoek van 2025 dat ongeveer 1 op de 10 kinderen in hun eentje film(pjes) kijkt en 1 op de 4 alleen met broers of zussen.

Ouders hebben daar verschillende redenen voor. Soms willen ze hun kind even rust geven, zelfstandigheid stimuleren of zelf een momentje voor andere dingen hebben. Dat is allemaal begrijpelijk, maar we weten uit onderzoek dat jonge kinderen het meeste leren en genieten van media als ouders actief meekijken. Ouders kunnen dan reageren op emoties, uitleg geven en hun kind helpen met wat het ziet.

Tijd voor jezelf als ouder en verplichtingen, zoals koken, blijft natuurlijk belangrijk. Maar het is goed om bewust te kiezen: moet je kind in die tijd een scherm gebruiken, of bewaar je schermtijd liever voor momenten samen. Het Sinterklaasjournaal laat zien hoe waardevol én gezellig samen media gebruiken kan zijn. Niet alleen in december, maar het hele jaar door.

Meer informatie

Anouk Tuijnman
Wetenschappelijk onderzoeker Gamen, Gokken en Digitale Balans
Nikki van den Brand