Scholingsaanbod zorgprofessionals 'stoppen met roken'
Zorgprofessionals kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan stoppen met roken. Daarom bieden wij scholingen voor iedereen die hierin een rol speelt. Van een kort stoppen-met-rokenadvies tot intensieve begeleiding en registratie als stoppen-met-rokencoach. Op deze pagina vind je een overzicht van de beschikbare (bij- en na)scholingen.
Ik zoek scholing voor...
Kort stopadvies geven en verwijzen naar stoppen-met-rokenbegeleiding
Voor zorgprofessionals die in hun dagelijkse praktijk rokers spreken en hen kort, effectief en evidence‑based willen adviseren en doorverwijzen naar passende begeleiding.
Let op: ben jij een zorgprofessional die (vooral) gesprekken voert met (toekomstige) ouders? Ga dan naar specialistisch scholingsaanbod Gezonde (en Rookvrije) start.
Aanbod
1. E‑learning: Het stoppen-met-rokenadvies
Prijs: €0 euro
Vorm: online
Doelgroep: alle zorgprofessionals.
Deze e-learning is geaccrediteerd voor 1 punt bij:
- Kabiz (doktersassistenten)
- NVvPO
- V&VN
- V&VN VS
- Optimafarma & NVFZ
- KRM
- KRT
- Procert
Wat leer je?
- Een gesprek over stoppen met roken starten
- Met het stopminuutje (VBA+) een kort en effectief stoppen-met-rokenadvies geven
- Passend doorverwijzen naar stoppen-met-rokenbegeleiding
2. Train-de-trainer VBA+
Prijs: tijdelijk gratis beschikbaar als introductieaanbod. Er is plaats voor een beperkt aantal deelnemers.
Vorm: op locatie
Doelgroep: voor zorgprofessionals die zelf collega’s willen trainen in het geven van een kort stopadvies (VBA+).
Wat kun je verwachten?
- Een interactieve training van 3 uur op het Trimbos-instituut, waarin je leert collega-zorgprofessionals te trainen in het geven van een kort stoppen-met-rokenadvies (VBA+).
- Praktische handvatten van een ervaren trainer om groepen zorgprofessionals te trainen in verschillende praktijksituaties.
- Ondersteunende materialen, waaronder een trainingshandleiding, en toegang tot de online leeromgeving van het Trimbos-instituut.
Zelf stoppen-met-rokenbegeleiding geven
Voor zorgprofessionals die rokers niet alleen willen adviseren en doorverwijzen, maar zelf intensieve stoppen-met-rokenbegeleiding willen bieden.
Dit leerpad sluit aan op de eisen voor registratie in het kwaliteitsregister van KABIZ als stoppen-met-rokencoach. Wie zich wil registreren als stoppen-met-rokencoach, volgt het volledige leerpad.
De afzonderlijke rookstoptrainingen zijn ook los te volgen voor professionals die hun kennis of vaardigheden op een specifiek onderdeel willen verdiepen.
Aanbod
Leerpad stoppen-met-rokenbegeleiding
1. Rookstop e-learning
Prijs: €25 euro
Vorm: online
Doelgroep: zorgprofessionals die meer willen weten over stoppen-met-rokenondersteuning. De e-learning is een verplichte voorbereiding op de Rookstop Basistraining.
Geaccrediteerd bij:
- KNMG-GAIA ABAN: 1,5 punt
- Kabiz doktersassistenten: 1,5 punt
- Kabiz stoppen-met-rokencoaches: 1,5 punt
- NVvPO: 2 punten
- V&VN: 2 punten
- V&VN VS: 2 punten
Wat leer je?
- Verschillende tabaks- en nicotineproducten onderscheiden.
- Uitleggen hoe nicotineverslaving werkt.
- De gezondheidseffecten van roken, meeroken en stoppen met roken toelichten.
- De verschillende vormen van gedragsmatige begeleiding en farmacologische ondersteuning bij stoppen met roken.
2. Rookstop basistraining
Prijs: €250 euro
Vorm: online of op locatie
Doelgroep: zorgprofessionals die zelf stoppen-met-rokenbegeleiding willen bieden.
Geaccrediteerd bij:
- KNMG-GAIA ABC1: 6 punten
- V&VN: 6 punten
- V&VN VS: 7 punten
- NVvPO: 6 punten
- Kabiz doktersassistenten: 7 punten
- Kabiz (reeds geregistreerde) stoppen met roken coaches: 6 punten
Wat leer je?
- Basiskennis over nicotineproducten en de gezondheidseffecten
- Motiverende gespreksvoering in individuele begeleiding
- Gedragsverandering bij stoppen met roken
- Praktische toepassing van stoppen-met-rokenzorg
- Farmacologische ondersteuning bij stoppen met roken
Let op: voor deelname aan de basistraining moet eerst de Rookstop E-learning zijn afgerond.
3. Rookstop vervolgtraining
Prijs: €250 euro
Vorm: online of op locatie
Doelgroep: verdiepende training voor professionals die al basiskennis hebben en hun begeleidingsvaardigheden verder willen versterken.
Wat leer je?
- Je frist je kennis en vaardigheden voor stoppen-met-rokenbegeleiding op en versterkt deze
- Je verdiept je gespreksvoering (MGV) bij gedragsverandering binnen intensieve, individuele begeleiding
- Je reflecteert op je rol en ontwikkelt je verder als stoppen-met-rokencoach
Aanbod voor organisaties
Wilt u één of meer Rookstop-trainingen binnen uw organisatie aanbieden? De trainingen zijn ook in-company beschikbaar. Neem contact op via Rookstoptraining@trimbos.nl
Registratie als Stoppen‑met‑Rokencoach (KABIZ)
Het kwaliteitsregister van KABIZ bevat professionals die zijn opgeleid om mensen te begeleiden bij het stoppen met roken. Met een registratie laat u zien dat u voldoet aan de kwaliteitseisen van de beroepsgroep. Daarnaast stellen zorgverzekeraars registratie vaak als voorwaarde voor vergoeding van intensieve stoppen-met-rokenbegeleiding.
Voor registratie als stoppen-met-rokencoach doorloopt u de volgende stappen:
Nog niet zeker over registratie?
De RookStop-trainingen en e-learning zijn ook afzonderlijk te volgen. Bewaar de deelnamecertificaten goed, mocht je later alsnog registratie willen aanvragen.
Bekijk ook de FAQ voor veelgestelde vragen over de RookStop-trainingen.
Specialisatie voor stoppen-met-rokencoaches
Voor stoppen-met-rokencoaches die hun expertise willen verbreden of zich verder willen specialiseren.
Extra Zwanger-training
Prijs: €595 euro
Vorm: op locatie (praktijkdag) en online (intervisietraject)
Doelgroep: stoppen-met-rokencoaches (SMR-coaches) die zwangeren, partners van zwangeren en mensen met een kinderwens (willen) begeleiden.
Wat kan je verwachten?
De scholing bestaat uit drie delen:
- Een zelfstudie op basis van een literatuurlijst. De opgedane kennis wordt voorafgaand aan de praktijkdag getoetst met een verplichte theorietoets.
- Een praktijkdag op het Trimbos-instituut.
- Een begeleid intervisietraject van 4 digitale bijeenkomsten.
Let op: Een voorwaarde voor deelname aan het intervisietraject is dat je vijf deelnemers uit de doelgroep begeleidt.
Nieuwsbrief
Op de hoogte blijven van nieuwe scholingen en webinars?
Schrijf u hier in voor de nieuwsbrief